In stock
Part Number | SKU
559191
FREIGHTLINER RADIATOR: 1999-2004 SCHOOL BUS FS-65 W/ MERCEDES OR CUMMINS ENGINE: 2003-2007 ACTERRA,
Special Price
$334.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 559191 |
|---|---|
| Make | FREIGHTLINER |
| Material | COPPER / BRASS |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 29-5/8" |
| Core Width | 24-1/4" |
| Inlet | 2" UPPER RIGHT AT 2-1/4" |
| Outlet | 2" LOWER LEFT AT 1-1/2" |
| Rows | 4 |
| Oil Cooler | 7 PLATE ON 18" CENTERS |
| Depth | 1-9/16" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 559191 559191A 8000-31 800031 SRM8031 437242S 239191 238604 CTVTU83624TT FRE31 TR9191 SCSI239191 TR8604 SCSI238604 BHTB9384 BHT91661 B9384 BHT91662 238604 BHTB6719 B6719 BHT91653 BHTB9316 B9316 BHTE1688 E1688 BHTD9444 D9444 |
| Notes | THIS RADIATOR DOES NOT INCLUDE QUICK CONNECT OIL COOLER ADAPTERS. RE-USE ORIGINALS OR ORDER FREIGHTLINER ADAPTER PART# W8274001, RETAINING CLIP# 91099 FROM DEALER SEE 559191A FOR PLASTIC ALUMINUM OPTION & INFORMATION. |
