In stock
Part Number | SKU
559167A
KENWORTH | PETERBILT RADIATOR: 2008-2010 T300, T370, 330, 335, 340
Special Price
$642.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 559167A |
|---|---|
| Make | KENWORTH, PETERBILT |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 22-1/4" |
| Core Width | 38-7/8" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER LEFT AT 13" |
| Outlet | 2-1/2" LOWER RIGHT AT 13" |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 2" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 559167A 559167 239167 PET16 770014 7700-14 CTVTU82893 205006 238630 239167 SRM7714 437399S KW71 8289 BEHCH5408 N3994001 N3994002 F3161221202010 F3161221122110 F3161221202110 F3161221202120 F3161221222110 F3161221222120 F3161221222120 F3161222021030 F3161222101030 F3161222121030 F3161222201030 F3161222101040 |
| Notes | 3/8" VENT BARB FITTING. SEE ALTERNATE PART NUMBER FOR RADIATOR WITH OIL COOLER. |
We found other products you might like!



