In stock
Part Number | SKU
559160A
VOLVO | MACK RADIATOR: 2006-2007 CT/CTP GRANITE: 2002-2007 VHD
Special Price
$695.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 559160A |
|---|---|
| Make | VOLVO, MACK |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 34-5/8" |
| Core Width | 35" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER RIGHT AT 9-1/2" |
| Outlet | 2-1/2" LOWER RIGHT AT 11-1/2" |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | 10" CENTERS |
| Depth | 1-7/8" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 559160A 559160 8000-43 800043 VOL43 239160 1102246BS TR9160 SCSI239160 VG740C 20408582 20498128 20461075 1003574AS 1003574AV 1003550AS 1003550AV 1102246 1103574 1102246B |
| Notes | DOES NOT INCLUDE FRAMEWORK. MUST REUSE ORIGINAL FRAME. INCLUDES COOLER. |