In stock
Part Number | SKU
559159A
FREIGHTLINER RADIATOR: 2006 & NEWER CASCADIA
Special Price
$785.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 559159A |
|---|---|
| Make | FREIGHTLINER |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 41-5/8" |
| Core Width | 37-5/8" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER RIGHT AT 3-15/16" |
| Outlet | 2-1/2" LOWER RIGHT AT 7-7/8" |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | 12" CENTERS |
| Depth | 2-1/4" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 559159A 559159 8000-47 800047 8047 S8047 SRM8047 FLX000263 FR550C 238605 TR8605 SCSI238605 239159 TR9159 SCSI239159 CTAVTM82733 CTAVTM82734 CTVTM82733 CTBTU82733 437243S FRE54 3E0118600004 1A0201190020 |
| Notes | FOR 42-1/8" CORE USE 559004. HAS M12 X 1.5 PORT ON TOP TANK. |

