In stock
Part Number | SKU
559137A
FREIGHTLINER RADIATOR: 2000-2004 CENTURY, COLUMBIA
Special Price
$697.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 559137A |
|---|---|
| Make | FREIGHTLINER |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 41-3/4" |
| Core Width | 30-5/8" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER RIGHT AT 5-3/4" |
| Outlet | 2-1/2" LOWER LEFT AT 9-1/2" |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 2" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 559137A 559137OEM 200002 SRM8044-4 8000-19 800019 FRE19 437370S 239137 TR9326 SCSI239326 TR9368 SCSI239368 239368 239326 BHT98476 U3932001 BHTE3831 E3832 BHTU3932001 BHTB98476 BHTA9450 A0519870001 BHT93060 E3831 BHTE3832 BHTA9450 BHTU3932002 U3932002 U3932102 U39320002 |
| Notes | DOES NOT INCLUDE FRAMEWORK OR OIL COOLER. |

