In stock
Part Number | SKU
559094
KENWORTH W900S MIXER TRUCK RADIATOR
Special Price
$1,450.00
Regular Price
$9,999.00
New 4-row copper brass radiator for Kenworth W900s mixer trucks. Please confirm your OEM number to ensure proper fit and performance.
This radiator features a 4-row serpentine core that measures 32-3/4" x 28-1/2" x 2-1/16". The mounting studs on the lower tank are located on 23-3/4" centers.
The inlet connection measures 2-1/2" and the lower connection is flanged and measures 3-3/16".
Must use coolant tube gasket 75K134-356 on the lower tank. This is sold separately.
This radiator includes surge tank 557023 and heavy-duty core 5633067-4.
| Part Number | SKU | 559094 |
|---|---|
| Make | KENWORTH |
| Material | COPPER | BRASS | STEEL TANK |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | YES |
| Core Height | 32-3/4" |
| Core Width | 28-1/2" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER LEFT |
| Outlet | 3-3/16" FLANGED |
| Rows | 4 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 2-1/16" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | LPKW925605 X5813-03 X581303 KW5605 KEN23 SRM56054N X3806 437602 X5013-00 X501300 239094 6511916 650031 26297 |
| Notes | SHIPS TRUCK FREIGHT. |





