Low Stock - Call for Availability
Part Number | SKU
559070A
VOLVO RADIATOR: 2006-2008 VT, V2
Special Price
$720.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 559070A |
|---|---|
| Make | VOLVO |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 47-1/4" |
| Core Width | 34-7/8" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER RIGHT, 80° ANGLE |
| Outlet | 2-1/2" LOWER RIGHT |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | 11-1/2" CENTERS |
| Depth | 2" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 559070A 559070OEM 8000-78 800078 VOL19 376761681 CTAVTM82353 TR9070 SCSI239070 TR9089 SCSI239089239070 239089 20517559 G5713 G5719 G0440100 |
| Notes | PLEASE VERIFY OEM NUMBER WHEN ORDERING TO GUARANTEE PROPER FITMENT. |