In stock
Only 1 left
Part Number | SKU
559038A
FREIGHTLINER | STERLING RADIATOR: 2006-2009 M2, MM: 2005-2007 ACTERRA Q
Special Price
$503.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 559038A |
|---|---|
| Make | FREIGHTLINER, STERLING |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 31-5/8" |
| Core Width | 24-1/4" |
| Inlet | 2" UPPER LEFT AT 1-1/8" |
| Outlet | 2" LOWER RIGHT AT 1-1/8" |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 2" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 559038A 559038 FRE43 8000-69 800069 CTVTM82163 FR8216 TR9038 SCSI239038 239038 BHTB8344 B8344 BHTB9686 B9686 BHTD2348 D2348 238610 BHT73803 73803 BHT74657 74657 BHT74660 74660 BHTC8344 C8344 BHTD4383 D4383 BHTD4454 D4454 BHTD9435 D9435 BHTE2265 E2265 BHTE6360 E6360 BHTF2503 F2503 BHTP5948001 P5948001 238687 FR1313B0023, FR1313B0013 FR8216WF 8000-69ST 800069ST |
| Notes | SEE ALTERNATE PART NUMBER FOR RADIATOR WITH OIL COOLER. |