In stock
Part Number | SKU
559018A
FREIGHTLINER RADIATOR: 2008-2009 M2, BUSINESS CLASS MODELS
Special Price
$572.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 559018A |
|---|---|
| Make | FREIGHTLINER |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 31-3/4" |
| Core Width | 26-1/8" |
| Inlet | 2" UPPER LEFT AT 2-1/8" |
| Outlet | 2" LOWER RIGHT AT 2-1/8" |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 2" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 559018A 559018 8000-54 800054AP 8000-54PT 800054PT 800054ST 8000-54 800054 8054 S8054 SCSI239018 TR9018 239018 SCSI239076 FRE53 CTVTU83163 CVTU83163 CTVTM83163 BHTB9694 B9694 BHTB9602 B9602 BHTD2344 D2344 239076 BHTD9448 D9448 BHTB9702 B9702 BHTF2515 F2515 238607 BHT74683 BHT74689 |
| Notes | SEE ALTERNATE PART NUMBER FOR RADIATOR WITH OIL COOLER. |