In stock
Part Number | SKU
559008A
FREIGHTLINER | STERLING RADIATOR: 2008-2009 A/AT9500, L/LT9500: 2008-2009 FLD: 2008-2013 M2, 112 BUS
Special Price
$734.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 559008A |
|---|---|
| Make | FREIGHTLINER, STERLING |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 38-7/8" |
| Core Width | 38" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER RIGHT AT 3-5/16" |
| Outlet | 2-1/2" LOWER LEFT AT 7-7/8" |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | 12" CENTERS |
| Depth | 2-1/4" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 559008A 559008 FRE72 9000-48 900048 239008 FR63OC 0526619005 0526619009 0527751001 0527751005 0527751007 0527751009 0529619001 0529619003 0529619007 A0526614045 A0526614057 A0526614061 A0527745001 A0527745003 A0527745017 A0527745019 A0527745012 A0527745027 A0527745037 A0530032003 MOD3S0582050003 3S0582050003 3S0580790003 0580790003 3S0580790001 |
| Notes | INCLUDES OIL COOLER. HAS M12 X 1.5 PORT ON TOP TANK. |

