Low Stock - Call for Availability
Part Number | SKU
559004A
FREIGHTLINER RADIATOR: 2007 COLUMBIA: 2008 & NEWER CASCADIA MODELS
Special Price
$728.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 559004A |
|---|---|
| Make | FREIGHTLINER |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 42-1/8" |
| Core Width | 38" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER RIGHT AT 3-15/16" |
| Outlet | 2-1/2" LOWER RIGHT AT 7-7/8" |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | 12" CENTERS (3/4-16 SAE FITTINGS) |
| Depth | 2-1/4" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 559004A 559004 559004BT 559004OEM 800068 8000-68 8303 CTAVTM83033 239004 239086 238779 FRE68 FRE68PA FR65OC 1A0201190020 3E0118600004 A0526615020 0526620004 0527749002 0527749005 0529617005 0529617002 A0527743002 A0526615022 3E011860004 1A020119020 3E0120430002 A0526615010 0526620002 0524936002 3S0581790002 MOD3S0581790002 3E01186004 MOD3S058179002 3S058179002 05-29617-005 S-20586 S20586 0534048000 05-34048-000 A0534049000 |
| Notes | INCLUDES COOLER. TOP TANK HAS M12 X 1.5 PORT FITTING. |
We found other products you might like!



