In stock
Part Number | SKU
558618
FREIGHTLINER |THOMAS BUS RADIATOR: FLT B2 BUS W/MAN TRANS W/ OR W/O A/C RADIATOR
Special Price
$580.00
Regular Price
$9,999.00
2010-2012 LT, B2, C2 BUS WITH AUTOMATIC TRANSMISSION ( WITH OR WITHOUT A/C) MAY ALSO COVER 2007-2009 BUSES WITH UPDATED COOLING PACKAGES. VERIFY BOTTOM TANK DESIGN THROUGH ALTERNATE IMAGE
| Part Number | SKU | 558618 |
|---|---|
| Make | THOMAS BUS, FREIGHTLINER |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 29-5/8" |
| Core Width | 25-1/8" |
| Inlet | 2" UPPER LEFT |
| Outlet | 2" LOWER RIGHT |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 2-1/16" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 558618 1102618-AS 238618 VAB1102618 VAB1040292 1050206AS 1102618AS 1040292AS VAB1050206 1003747AS VAB1003747 VAB1102905 1102905 |
| Notes | MUST REUSE FRAME FOR 2010 TO C |