In stock
Part Number | SKU
558580
INTERNATIONAL | NAVISTAR RADIATOR W/ CRANKBOX: 1997 4700 SERIES
Special Price
$1,088.00
Regular Price
$9,999.00
COPPER / BRASS 3 ROW RADIATOR WITH CRANK BOX.
INCLUDES COOLER.
| Part Number | SKU | 558580 |
|---|---|
| Make | INTERNATIONAL, NAVISTAR |
| Material | COPPER / BRASS |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | YES |
| Core Height | 29-3/4" |
| Core Width | 26" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER CENTER |
| Outlet | 2-1/2" LOWER RIGHT |
| Rows | 3 |
| Oil Cooler | 18" CENTERS |
| Depth | 2-5/8" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 558580 SRM2847N INT76 238580 CAVTU81884 640066 6400-66 12447 2007805C92 2007815C93 |
| Notes | INCLUDES COOLER. 90 DEGREE OUTLET CONNECTION. |