In stock
Part Number | SKU
558510
INTERNATIONAL | BLUEBIRD RADIATOR: 3000, 3600, 3800, 4700, 4800, 4900: 1996 - 2002 4954 MODELS
Special Price
$666.00
Regular Price
$9,999.00
COPPER / BRASS 3 ROW HALF CORE RADIATOR.
| Part Number | SKU | 558510 |
|---|---|
| Make | INTERNATIONAL, BLUEBIRD |
| Material | COPPER / BRASS |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | YES |
| Core Height | 31" |
| Core Width | 12-1/4" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER CENTER |
| Outlet | 2-1/2" LOWER RIGHT |
| Rows | 3 |
| Oil Cooler | 18" CENTERS |
| Depth | 1-7/8" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 558510 1A16490G 1A17360G 1A17883D 1175S 11C8827 11C8827ST 1697222C1 1697327C1 1699560C1 1699560C2 2004194C91 2004694C91 20063508 SPI20063508 ABPN2020063508 238510 3A43984G 3A46319G 3A48118D1 3A48871D 3503906C91 350906C91 437310S 45508 6400-58ST 640058ST 6400-58 640058 64458 S6458 BT7310 BTC7310 ACVUT39744 CVTU39744 INT58 IN39740C RADIN114 SCSI238510 SRM2250N TR8510 |
| Notes | INCLUDES (2) 3/8 NPT VENT PORTS ON TOP TANK, 90°. |