In stock
Only 1 left
Part Number | SKU
558505
INTERNATIONAL | BLUEBIRD RADIATOR: 3800 4900 BUSES
Special Price
$643.00
Regular Price
$9,999.00
HALF CORE COPPER / BRASS RADIATOR.
| Part Number | SKU | 558505 |
|---|---|
| Make | INTERNATIONAL, BLUEBIRD |
| Material | COPPER / BRASS |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | YES |
| Core Height | 31" |
| Core Width | 12-1/8" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER CENTER |
| Outlet | 2-1/2" LOWER RIGHT |
| Rows | 3 |
| Oil Cooler | 18" CENTERS |
| Depth | 1-7/8" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 558505 640055 6400-55 640055PH 640055ST 6455 S6455 INT55 238505 TR8505 SCSI238505 558505 437305S BTC7305 BT7305 IN39730C CVTU39733 CAVTU39733 CVTU39734 CAVTU39734 CVTM39734 CAVTM39734 SPI20063501 20063501 FLX000732 SRM2248N 552248N RADIN108 HDC010028 1659055C91 1659055C92 1659055C93 1696921C1 1696921C2 2500917C91 2500917C92 1002246 8569 |
| Notes | PLEASE VERIFY OEM NUMBER WHEN ORDERING TO GUARANTEE PROPER FITMENT. |