In stock
Only 1 left
Part Number | SKU
558500
INTERNATIONAL | NAVISTAR RADIATOR: 3000 3600 3800 4900 SERIES
Special Price
$458.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 558500 |
|---|---|
| Make | INTERNATIONAL, NAVISTAR |
| Material | COPPER / BRASS |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | YES |
| Core Height | 31" |
| Core Width | 12-1/8" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER CENTER |
| Outlet | 2-1/2" LOWER RIGHT |
| Rows | 3 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 1-7/8" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 558500 6400-56ST 640056ST 6400-56 640056 640056PH 6456 S6456 INT56 238500 TR8500 SCSI238500 BTC7300 437300S IN3973 CVTU39704 SPI20063509 20063509 20063509A ABPN2020063509A SPI20063509A RADIN115 11C8798 11C8798ST FLX000733 SRM2249N 557325 45509 1659054C91 1650954C92 1650954C93 1696919C1 1696919C2 1696919C3 1A16144G 1A17884D 3A43288G 3A48119D2 1002247 2022892C92 3A8119D2 1659054C92 1659054C93 1002249 2022892092 2022893092 2022893C92 1696919C1 |
| Notes | PLEASE VERIFY OEM NUMBER WHEN ORDERING TO GUARANTEE PROPER FITMENT. |