In stock
Part Number | SKU
558084
WESTERN STAR 4 ROW RADIATOR: 1995-2002 4900 SERIES: 1995-2001 5900 & 6900 SERIES
Special Price
$1,510.00
Regular Price
$9,999.00
This radiator fits 1995 to 2002 Western Star 4900 series trucks as well as 1995 to 2001 5900 and 6900 series trucks. Please confirm OEM number and measurements match your application to ensure proper fit and performance.
It features a 4-row serpentine core that measures 33-3/4" x 35-1/8" x 2-1/16".
| Part Number | SKU | 558084 |
|---|---|
| Make | WESTERN STAR |
| Material | COPPER / BRASS / STEEL TANK |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | YES |
| Core Height | 33-3/4" |
| Core Width | 35-1/8" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER RIGHT |
| Outlet | FLANGED |
| Rows | 4 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 2-1/16" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 558084 8000-84BT 800084BT 8000-84 800084 WS03 WE2137 238600 SCSI238600 TR8600 1A15463 1A15854G 3A3819D 1S0158540000 1A0158540000 1E0158540000 WWS2300013479 WWS200013480 200013479 200013480 200013480SS 200024425 3A38190D 1S0158540000 26012 3s0445920003 |
| Notes | PLEASE VERIFY OEM NUMBER WHEN ORDERING TO GUARANTEE PROPER FITMENT. |

