In stock
Part Number | SKU
558076
PETERBILT 4 ROW RADIATOR: 357, 377, 379, 385, 386, 387 SERIES WITH SHORT NOSE | REMOTE SURGE TANK
Special Price
$1,561.00
Regular Price
$9,999.00
This is a new copper brass bolt-together radiator for Peterbilt 357, 375, 379, and 385 models with the short nose and remote surge tank. Please confirm OEM numbers and measurements match your application to ensure proper fit and performance.
This radiator features a 4-row serpentine core that measures 36-1/4" x 34-3/8" x 2-1/16".
This radiator uses surge tank 557036 which is sold separately.
Individual replacement parts:
For 4-row standard core see part 5633172-4HE
For 4-row dimpled tube core see part 5633172-4HLD
For the top tank only see part 557029
For the bottom tank only see part 557027
For the same radiator with a 4-row dimpled tube core see part 558076LHD.
| Part Number | SKU | 558076 |
|---|---|
| Make | PETERBILT |
| Material | COPPER / BRASS / STEEL TANK |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | YES |
| Core Height | 36-1/4" |
| Core Width | 34-3/8" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER LEFT |
| Outlet | 3" LOWER RIGHT |
| Rows | 4 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 2-1/16" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 07-06657A41 558076 7700-11BT 770011BT 7700-11 770011 PET11 PET12 CVT80764 CVTU80763 CVTU80764 CVTM80763 CVTX80764 SRM8076 FLX000513 41076 P3LPB P3LP 21013706 SPI21013706 2021013706 BTC1176 BT1176 TR9297 SCSI239297 239298 TR9298 SCSI239298 HDC010179 42002281 0706657A015 0706657A017 0706657A038 0706657A041 0706657A050 1A17043 1A17047 1A18283 1A19577 1A19628 1720001 1720166 07-06657A037 0706657A037 0706657A053 0706657A074 P4LP P4-NS P4NS 6510654 26024 |
| Notes | FOR SHORT NOSE TRUCKS WITH SURGE TANK MOUNTED ON THE FIREWALL. SHIPS TRUCK FREIGHT. |
We found other products you might like!














