In stock
Part Number | SKU
557208A
FORD | STERLING RADIATOR 1996-2004 L, LT7500 & 8500, STERLING
Special Price
$574.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 557208A |
|---|---|
| Make | FORD, STERLING |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | CROSSFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 34-7/8" |
| Core Width | 23-5/8" |
| Inlet | 2" UPPER LEFT AT 7-5/8" |
| Outlet | 2-1/2" LOWER RIGHT AT 5" |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 1-7/16" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 557208A 557208 900024 900024STCR9406 FD32SHORT TR9406 CTVTU80643 F8HT8009BA F6HZ8005GA 98120801 1102205 1102215 1050001 1040135 1040022 1040002 1040014 1003301 103382 00092101 0092101 1101916 90383071 239406 FOR24 238670 F6HT8009AD 1102217 F6HZ8005G E7HZ8005MA VAB1101916 F7HZ8005MA VAL1040137 VAB1102217 VAB1102215 F8HT8009VA VAL1102215 FLX000144 RC2392 |
| Notes | SEE ALTERNATE PART NUMBER FOR RADIATOR WITH OIL COOLER. |


