In stock
Part Number | SKU
557207A
FORD | STERLING RADIATOR: 1998 & NEWER L9000, L9500, L9522 MODELS
Special Price
$680.00
Regular Price
$9,999.00
Short Description Here
| Part Number | SKU | 557207A |
|---|---|
| Make | FORD, STERLING |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | CROSSFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 37-3/8" |
| Core Width | 34-3/4" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER LEFT AT 3-1/2" |
| Outlet | 2-1/2" LOWER RIGHT AT 16-1/2" |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 2" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 557207A 557207 BT207 BTC7207 CTVTU8097 900023 900023ST FD35 238699 239492 2001-1523 20011523 1003298 1040001 1050056 1101896 1220405 F6HT8009HC F6HT8009HE F6HZ8005PA F8HT8009HA VAB1101896 VAL1220445 1102224 VAL1102224 VAL1050056 VAL1050069 VAB1102224 VAL1220405 1003543 1003543AS F6HZ8010GA 1220262 |
| Notes | SEE ALTERNATE PART NUMBER FOR RADIATOR WITH OIL COOLER. |


