In stock
Part Number | SKU
557197A
FORD RADIATOR: 1996-2001 B700-800, F700-800 MODELS
Special Price
$637.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 557197A |
|---|---|
| Make | FORD |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | CROSSFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 28-1/8" |
| Core Width | 27-5/8" |
| Inlet | 2" UPPER LEFT AT 6" |
| Outlet | 2" LOWER RIGHT AT 8" |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 1-7/8" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 557197A 900011AP 9000-11ST 900011ST 9000-11 900011 HR900011 9011 S9011 FOR11 FB500 2001-1523 20011523 437197S 557197 SRK7197 SCSI239463 TR9463 238737 239463 FLX000135 F5HZ8009HT 081201F 1AH00009S 1AH00030S 1SA00100R F2HT8009AC F5HT8005D F5HT8009ED F5HZ8005D F5HZ8009AC F5HZ8009CC F5HZ8009CD F5HZ8009EC F6HZ8009BBA F7HT8009A F7HT8009AVA F7HZ8009AVA F7HZ8009AZA F7HZ8009BBA F81A8009EE VAL3AH001420 F5HT8009AD F5HT8009AC F7HZ8005ZA F5HT8009EC F5HZ8010A F5HZ8010B ISA00100R XC3Z8005CA F81A8009EC F81Z8009EB 1AH00030SP 1AH00030SA |
| Notes | SEE ALTERNATE PART NUMBER FOR RADIATOR WITH OIL COOLER. |
