Low Stock - Call for Availability
Part Number | SKU
557177
INTERNATIONAL | NAVISTAR 4 ROW RADIATOR: 9400 SERIES
Special Price
$1,493.00
Regular Price
$9,999.00
COPPER / BRASS 4 ROW RADIATOR.
INCLUDES ALL OEM FRAME BRACKETS.
| Part Number | SKU | 557177 |
|---|---|
| Make | INTERNATIONAL, NAVISTAR |
| Material | COPPER / BRASS / STEEL TANK |
| Type | CROSSFLOW |
| Framework | YES |
| Core Height | 42-3/4" |
| Core Width | 28" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER LEFT AT 5" |
| Outlet | 2-1/2" LOWER RIGHT AT 9" |
| Rows | 4 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 2-1/16" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 557171 239393 CVTU56004 NAV04 1674229C92 X38648 X38545 1653450C91 1666413C93 1374229C92 X38645 437176 |
| Notes | UPON INSTALLATION YOU MAY NEED TO MODIFY CHARGE AIR COOLER BRACKETS ON THE GRILL SIDE OF RADIATOR TO FIT APPLICATION. |