In stock
Part Number | SKU
557107
FORD | STERLING RADIATOR: L, LN, LTL, CL, L9000 MODELS
Special Price
$787.00
Regular Price
$9,999.00
COPPER / BRASS 3 ROW RADIATOR.
VENT TUBE & PETCOCK POINT TOWARDS THE ENGINE. PLEASE VERIFY POSITION PRIOR TO ORDERING.
| Part Number | SKU | 557107 |
|---|---|
| Make | FORD, STERLING |
| Material | COPPER / BRASS |
| Type | CROSSFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 37-3/8" |
| Core Width | 28-1/4" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER LEFT AT 3 5/8" |
| Outlet | 2-1/2" LOWER RIGHT AT 6-1/8" |
| Rows | 3 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 1-9/16" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 557107 9000-01 9000-01AST 900001A 900001AST 9001 S9001 FOR01 FD11 20011501 ABPN2020011501 SPI20011501 239318 TR9318 SCSI239318 CR9318 BTC7107 BT7107 7107 437107 SRK7107 FD13 CTVTM80963 CTVTU80963 11C7552ST FLX000109 RC2390 E8HZ8005N E8HZ8005P E8HZ8005R E8HZ8005Z E9HZ8005B E9HZ8005C E9HZ8005D F1HZ8005C F1HZ8005J F2HZ8005G F3HZ8005AA F1HT8009ACA F1HT8009UB F1HT8009UC F1HT8009GB F1HT8009SB F2HT8009FB F3HT8009NA 239418 239420 F3HT8009JA F2HT8009EB F1HT8009YA 1A16270 E8HZ8010B |
| Notes | PLEASE VERIFY POSITION OF VENT TUBE & PETCOCK PRIOR TO ORDERING. |


