In stock
Part Number | SKU
556027
VOLVO 4 ROW BOLT TOGETHER RADIATOR | WIA MODELS | 200013299 200013300
Special Price
$1,473.00
Regular Price
$9,999.00
This is a 4-row copper brass bolt-together radiator for select Volvo and Autocar applications. The inlet connection is located on the upper right (passenger) side of the radiator. Please confirm this placement matches your application before ordering.
The bottom tank includes a bolt-on outlet connection that is straight. This connection can be moved to the left or right side of the bottom tank.
Due to size and weight, this radiator must ship truck freight.
| Part Number | SKU | 556027 |
|---|---|
| Make | AUTOCAR | VOLVO |
| Material | COPPER / BRASS / STEEL TANK |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | YES |
| Core Height | 31-3/4" |
| Core Width | 40-1/2" |
| Inlet | 2-3/8" UPPER RIGHT |
| Outlet | FLANGE MOUNT |
| Rows | 4 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 2-1/16" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 8000-41 800041 8000-41BT 800041BT 239335 SCSI239335 TR9335 VOL45 VOL46 VGWIA764 VGWIA764H VGWIA764N CVT60274 CVTU60274 CVTU6027A4 VTU60274 42027 RC2369 SRM6027 SRM6027N FLX000608 1002647 1002647HS 200013299 200013300 26182 6511268 |
| Notes | SHIPS TRUCK FREIGHT ONLY. |
