In stock
Part Number | SKU
552707
PETERBILT RADIATOR: 2000 - 2005 387 SERIES(W/CUMM S 15X ENG E)
Special Price
$869.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 552707 |
|---|---|
| Make | PETERBILT |
| Material | COPPER / BRASS |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 32-3/8" |
| Core Width | 22-5/8" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER LEFT |
| Outlet | 2-1/2" LOWER RIGHT |
| Rows | 3 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 2-1/4" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 552707 239206 PET13 CVTM-8110-3 3A50859 3S50859 3S48420 070809512111 070809512112 070809512121 070809512122 070809512211 070809512221 070809512222 70809512122 70809512211 70809512212 070809532322 070809512212 070809532321 |
| Notes | PLEASE VERIFY OEM NUMBER WHEN ORDERING TO GUARANTEE PROPER FITMENT. IF NEEDING CAC PART NUMBER IS A 44PB20E |
