In stock
Part Number | SKU
550202
INTERNATIONAL | NAVISTAR RADIATOR: 4700, 4900 MODELS
Special Price
$709.00
Regular Price
$9,999.00
COPPER / BRASS 3 ROW RADIATOR.
| Part Number | SKU | 550202 |
|---|---|
| Make | INTERNATIONAL, NAVISTAR |
| Material | COPPER / BRASS |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | YES |
| Core Height | 29-7/8" |
| Core Width | 26" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER CENTER |
| Outlet | 2-1/2" LOWER RIGHT |
| Rows | 3 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 2-1/4" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 550202 CVTU39723 230202 T50 640051 20063517 1453224 1649567C92 1651726C91 1649567C91 1651726C92 01453224 |
| Notes | TOP HOSE CONNECTION OFFSET ROUND-TO-OVAL.PARTIALLY RAISED ABOVE TOP TANK FOR SHROUD CLEARANCE. |