In stock
Part Number | SKU
550201
INTERNATIONAL | NAVISTAR RADIATOR: 4700, 4900 SERIES: 1978-1989 S L E MODELS
Special Price
$854.00
Regular Price
$9,999.00
COPPER / BRASS 3 ROW RADIATOR.
HAS STRAIGHT OUTLET.
| Part Number | SKU | 550201 |
|---|---|
| Make | INTERNATIONAL, NAVISTAR |
| Material | COPPER / BRASS |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | YES |
| Core Height | 29-3/4" |
| Core Width | 26" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER CENTER |
| Outlet | 2-1/2" LOWER RIGHT |
| Rows | 3 |
| Oil Cooler | 18" CENTERS |
| Depth | 1-9/16" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 550201 6400-52ST 640052ST 6400-52 640052 64002PH 6452 S6452 T52 39720C CAVTU81943 CVTU81944 CAVTU81944 81940C 230201 SCSI230201 232117 TR2117 SCSI232117 238561 TR8561 SCSI238561 FLX000727 SRM1995N 551995N SRK0002117 SRK2117 RAD 131 1A16141G 1A17910D 1001995 1648675C91 1651725C91 1651725C92 |
| Notes | PLEASE VERIFY OEM NUMBER WHEN ORDERING TO GUARANTEE PROPER FITMENT. |