In stock
Part Number | SKU
44IHC8C
BLUE BIRD BUS | INTERNATIONAL CHARGE AIR COOLER: FEDEX, UPS STEP VAN, MT35, 45, 55, NAVISTAR CHASSIS
Special Price
$607.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 44IHC8C |
|---|---|
| Make | INTERNATIONAL |
| Core Height | 23-1/2" |
| Core Width | 24" |
| Depth | 1-11/16" |
| Inlet | 3-1/2" |
| Outlet | 3-1/2" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 44IHC8C222048 1E3490, 1030039, 1030059, 1030171, 1659006C1, 1659006CL, 2711486943, 817148, IE3490, VAB1030171, 091021, 3E7018, 3E7713, 1660989C1, 103017, 1030171CS, RHT031, 16406, CAC131C, CA2048, 17V9740, 37418C, BTC1131C, IHDAC8C, NV8C, SRMIHC8C, BT1131C, 1131C, WSR1131C, DURIHDAC8C, DHTIH8C, DHT8C, NV8CMAX, HDH010303, 44IHC8C, FLX010709, 1030071, VAB1040060, 1040060, 1040160, VAB1040160, 1040161, VAB1040161, 99031501, 507977, NAV1659006C1, 1E3490G, 1E0034900000, NAV16406, NAV16406N, NAV16406R, 441189 222048 |
| Notes | VERIFY OEM NUMBER TO GUARANTEE FIT |

