In stock
Part Number | SKU
44IHC7C-BP
INTERNATIONAL | NAVISTAR BAR & PLATE CHARGE AIR COOLER: 2003 9400I, 1999-2007 9900, 9900I, 9900IX
Special Price
$874.00
Regular Price
$9,999.00
Our Bar & Plate Charge Air Coolers Are Built Tough and Designed For High Demand Applications.
| Part Number | SKU | 44IHC7C-BP |
|---|---|
| Make | INTERNATIONAL |
| Core Height | 30-1/4" |
| Core Width | 15-7/8" |
| Depth | 4" |
| Inlet | 4" |
| Outlet | 4" |
| Warranty | LIFETIME UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 44IHC7C 2508455C1, 2504855C1, 2588400C91, 2586894C91, 1E5122, 1E5612, 1E5632, 1S5302, IE5122, IE5612, IE5632, 2585977C1, 2505700C1, 44013508, NAV16417, BTC1137, 16417, IHDAC6D, INT006D, CAC137, NV7C, RHT048, DURIHDAC6D, 1S5302D, 1E5302, 2587178C91, 1S5612, 2587174C91, 1S180086, 1S5122D, EPR15161D1, 1S5632, BT1137, 1137, WSR1137, CA2192, NV7CMAX, DHTIH6D, DHT6D, 37416D, SPI44013508, EE41004010, FLX010725, HDH010311, LC057, SRMIHC6D, 44IHC6D, 25137, S19410, 1S0051220000, 1S0056510000, 1E5651, 1S5651, 1S5651D, 2508694C91, 2587175C91, 2587176C91, 2587177C91, 2588057C91, 2588058C91, 2588059C91, 3580887F91, NAV16417ED, NAV16417N, NAV16417R, 441265 222192 |
| Notes | HEAVY DUTY CONSTRUCTION |

