In stock
Part Number | SKU
44FR5H
FREIGHTLINER CHARGE AIR COOLER: CAT C10, C12, 3406: CUMMINS M11, N14: DETROIT 55, 60
Special Price
$756.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 44FR5H |
|---|---|
| Make | FREIGHTLINER |
| Core Height | 36-3/4" |
| Core Width | 21-3/4" |
| Depth | 1-15/16" |
| Inlet | 4" |
| Outlet | 4" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | BHTM7039001, BHTD3043, BHT74584, 74584, BHT79669, 79669, BHTB3869, B3869, BHTB3872, B3872, BHTB6569, B6569, BHTB6817, B6817, BHTD2448, D2448, BHTB6570, B6570, BHTB6819, B6819, BHTB7694, B7694, BHTB7715, B7715, BHTB7718, B7718, D3043, BHTD3045, D3045, BHTE8733, E8733, BHTE8734, E8734, BHTE8748, E8748, BHTF1429, F1429, BHTF1432, F1432, BHTF1438, F1438, BHTF1444, F1444, BHTG9652, G9652, BHTG9658, G9658, M7039001, BHTP2038001, P2038001, F3043, FRDAC5Y, DURFRDAC5Y, DHTFR5Y, DHT5Y, 37415Y, 44FR5Y, SRMFR5Y, FLX010241, FL6B, CAC390, FRT18135, FRT18135N, 441295 |
| Notes | VERIFY OEM NUMBER TO GUARANTEE FIT |
We found other products you might like!



