In stock
Part Number | SKU
44FOR25O
FORD | STERLING CHARGE AIR COOLER: L, LTL9000, FREIGHTLINER 1300
Special Price
$917.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 44FOR25O |
|---|---|
| Make | FORD, STERLING |
| Core Height | 35-1/4" |
| Core Width | 33-3/8" |
| Depth | 2-1/4" |
| Inlet | 4-1/2" |
| Outlet | 4" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 1030097, 1030226, 1040001, F8HT8009HA, F6HZ6K775HA, F6HT8009HE, VAB1030247, 1050069, BTC118F, FD25O, 44011508, FODAC25O, VAB1030226, F6HT8009HA, BTC1128F, BT1128F, 1128F, CAC128F, SPI4401508, SPI44011517, 44011517, DURFODAC25O, DHTFO25O, DHT25O, 374125O, CA2026, 44FOR25O, FLX010113, SRMFOR25O, VAB1030226CS, 1030226CS, 1030247, VAL1040001, 1040001, VAL1040145, 1040145, VAL1050056, 1050056, VAL1050069, 1050069, F0HT6K775JA, F6HZ6K775JA, FOR19014, FOR19014N, FOR19014R, 441226 222026 |
| Notes | VERIFY OEM NUMBER TO GUARANTEE FIT |



