In stock
Part Number | SKU
44FOR25N
FORD | STERLING CHARGE AIR COOLER: 1998 & NEWER STERLING, 2000 LT9513 W/ CAT ENGINE
Special Price
$836.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 44FOR25N |
|---|---|
| Make | FORD, STERLING |
| Core Height | 35-1/4" |
| Core Width | 27-1/4" |
| Depth | 2-1/4" |
| Inlet | 4-1/2" |
| Outlet | 4" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 04723IL, 1040003, F8HT8009GA, 04731L, 1030098, 1030128, 1030227, 1040002, 1040024, 1040063, 7B04A, F6HT8009EE, F6HT8009KE, F6HZ6K775GA, F6HZ6K775HA, F8HT8009ACA, F8HT8009JA, 441182 SPI44011503, 44011503, DURFODAC25N, 374125N, DHT25N, DHTFO25N, FD25N, SRMFOR25N, 44FOR25N, FODAC25N, 17V9805, FLX010112, F6HZK775GA, F8HT8009ABA, VAB1030098, VAB1030128, VAB1030227, VAB1040003, 1040111, VAB1040111, 1040141, VAB1040141, 1040142, VAB1040142, 1050052, VAB1050052, 1050053, VAB1050053, BTC1128C, BT1128C, 1128C, CAC128C, WSR1128C, CA2023, FOR19018, FOR19018N, 7B042, 1040025, VAL1050053, 047237L, F4HZ6K775GA, VAB1030278, 1030278 222023 |
| Notes | STUD MOUNTS ARE ON ON GRILL SIDE OF TANK |



