In stock
Part Number | SKU
44FOR25G
FORD | STERLING CHARGE AIR COOLER: L LN LT8000 (8.3L CUMMINS ENGINE)
Special Price
$817.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 44FOR25G |
|---|---|
| Make | FORD, STERLING |
| Core Height | 32-1/4" |
| Core Width | 25-9/16" |
| Depth | 2-1/4" |
| Inlet | 3-1/2" |
| Outlet | 3" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | F6HS8009DA, , 1003304, 1003305, 1003306, 1030104, 1040050, 3L24A, F4HT8009TB, F4HT8009TD, F4HT8009UD, F4HZ6K775F, F5HT8009YB, F5HT8009ZB, F8HT8009YB, F5HT8009JB, 441172 F5HZ6K775F, F5HT8009DA, F6HS8009EA, F6HT8009DA, F5HS8009DA, FSHT8009YB, VAB1003306, VAB1040043, 1040043, VAB1040050, 1040050, FD25G, FODAC25G, DURFODAC25G, 374125G, DHT25G, DHTFO25G, 44FOR25G, SRMFOR25G, ZFFOR25G, FLX010107, RHT046, FOR19010, BTC1125, BT1125, 1125, CAC125, WSR1125, CA2007 222007 |
| Notes | HAS BRACKETS AT THE CORNERS OF EACH TANK |



