Low Stock - Call for Availability
Part Number | SKU
558748AF
FREIGHTLINER RADIATOR WITH FRAME | 2007-2013 CORONADO & 122SD | A0529628014
Special Price
$1,119.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 558748AF |
|---|---|
| Make | FREIGHTLINER |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | YES |
| Core Height | 35-3/4" |
| Core Width | 41-1/2" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER RIGHT AT 5-1/2" |
| Outlet | 2-1/2" LOWER RIGHT AT 9" |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | 3/4"-16 UNF FITTINGS: 5 PLATE COOLER ON 12" CENTERS |
| Depth | 2-1/4" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 3S0580820002 A0525303002 0526622000 0526622002 0526622004 0527750002 0529618000 0529618002 A0526617000 A0526617002 A0526617004 A0526617006 A0526617008 A0526617010 A0526617012 A0526617014 A0526617016 A0526617018 A0526617020 A0526617022 A0529628000 A0529628002 A0529628004 A0529628006 A0529628008 A0529628010 A0529628012 A0529628014 437316PF 8000-89WF 800089WF 800089 238748 |
| Notes | PLEASE VERIFY OEM NUMBER WHEN ORDERING TO GUARANTEE PROPER FITMENT. |