In stock
Part Number | SKU
558807A
KENWORTH RADIATOR: 2008-2012 C500, T800(HIGH HOOD)
Special Price
$931.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 558807A |
|---|---|
| Make | KENWORTH |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | CROSSFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 44" |
| Core Width | 40-7/16" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER LEFT AT 13-3/4" |
| Outlet | 2-1/2" LOWER RIGHT AT 13-3/4" |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 2-1/16" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | R1286001 P8953001 R1286002 F3110581131110 239180 238807 |
| Notes | PLEASE VERIFY OEM NUMBER WHEN ORDERING TO GUARANTEE PROPER FITMENT. |