In stock
Part Number | SKU
558789A
FREIGHTLINER RADIATOR: 2010 & NEWER PARCEL DELIVERY TRUCKS, MOTORHOMES
Special Price
$773.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 558789A |
|---|---|
| Make | FREIGHTLINER |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 27-1/2" |
| Core Width | 25-1/8" |
| Inlet | 2" UPPER LEFT |
| Outlet | 2" LOWER RIGHT |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | SAE-1-1/16" UNF PARALLEL THREAD FITTINGS WITH COOLER ON 18" CENTERS |
| Depth | 2-1/8" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 3E0128090000 MOD3S0120890000 A0529760000 3S0584300000 A0529022000 3S012809 3S0128090000 238789 LT9318 8000-9318-AP |
| Notes | DRAIN LOCATED ON LOWER LEFT OF BOTTOM TANK |