In stock
Part Number | SKU
558725A
INTERNATIONAL | NAVISTAR RADIATOR: 2008 & NEWER DURASTAR 4000 SERIES
Special Price
$732.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 558725A |
|---|---|
| Make | INTERNATIONAL, NAVISTAR |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | CROSSFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 28-1/2" |
| Core Width | 28-3/4" |
| Inlet | 2-1/4" UPPER RIGHT AT 7" |
| Outlet | 2-1/2" LOWER LEFT 6-1/2" |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | 20-3/4" CENTERS WITH COOLER ON GRILLE SIDE |
| Depth | 2-1/4" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 238725 238661 2593297C92 3E011513000, 2593302C91, 3E0115130000, 2593301C91, 2593302C92, 1S180144, 3S011513, 2593297C92, 3E0115200000, |
| Notes | PLEASE VERIFY OEM NUMBER WHEN ORDERING TO GUARANTEE PROPER FITMENT. |