In stock
Part Number | SKU
558769A
WESTERN STAR RADIATOR: 2008-2011 4900 EX (W/ 15L CAT ENG E)
Special Price
$907.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 558769A |
|---|---|
| Make | WESTERN STAR |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 42-1/8" |
| Core Width | 41-5/8" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER RIGHT AT 9" |
| Outlet | 2-1/2" LOWER LEFT AT 9" |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | 3/4-16 UNF PARALLEL THREAD FITTINGS ON 12" CENTERS |
| Depth | 2-1/4" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 0526876003, 0526876001, 0526876005, 0526876007, 3A0582030003, 3S011727, 3S0138660001, 3S0582030003, MOD3S0582030003, WES24, LT9334, 437475, 437475P 238769 |
| Notes | PLEASE VERIFY OEM NUMBER WHEN ORDERING TO GUARANTEE PROPER FITMENT. |