In stock
Part Number | SKU
559075
PETERBILT 4-ROW RADIATOR | CUMMINS ENGINE | CENTERED LOWER MOUNT | OE 0706657A057 0706657A075
Special Price
$1,387.00
Regular Price
$9,999.00
NOTE: The bottom bracket of this radiator has two centered stud mount holes. If the OEM number of your radiator is 0706657A074 you may be required to reuse your OEM bottom bracket.
This is a new copper brass bolt-together radiator that fits Peterbilt 357 (2003-2006) and 385 (2003-2007) models. It features a 4-row serpentine core that measures 36" x 34" x 2-1/16".
The mounting studs on the lower tank are located on 8-1/2" centers.
Core-only replacement options:
For the standard heavy-duty core see part 5633172-4HE.
For a dimpled tube heavy-duty core see part 5633172-4HLD.
This radiator uses surge tank 557036 (sold separately).
| Part Number | SKU | 559075 |
|---|---|
| Make | PETERBILT |
| Material | COPPER | BRASS |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | YES |
| Core Height | 36" |
| Core Width | 34" |
| Inlet | 2-1/2 UPPER AT 9-3/8" |
| Outlet | 3" LOWER RIGHT |
| Rows | 4 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 2-1/16" |
| Warranty | 2-YEAR WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 0706657A057 0706657A075 0706657A074 0706657A046 239075 238880 26173 770044 6511259 |
We found other products you might like!








