In stock
Part Number | SKU
558614A
FREIGHTLINER | STERLING RADIATOR: 2008-2013 FREIGHTLINER M2, 106 BUSINESS CLASS: 2008-2009 STERLING
Special Price
$668.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 558614A |
|---|---|
| Make | FREIGHTLINER, STERLING |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 34" |
| Core Width | 31-1/2" |
| Inlet | 2" UPPER RIGHT |
| Outlet | 2" LOWER RIGHT |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | 18" CENTERS |
| Depth | 2" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 558614A A0525424000 A0525424002 A0525424004 A0525424006 A0525424008 A0525424010 A0525424012 A0525424014 0525340000 0525340004 0525340006 0525340010 0525340012 0525340014 BHTT3154001 T3154001 BHTT3155001 T3155001 BHTR6072001 R6072001 BHTR6072100 R6072100 A0528847000 238614 |
| Notes | REPLACEMENT FOR OEM PLASTIC/ALUMINUM RADIATOR. INCLUDES COOLER. |