Low Stock - Call for Availability
Part Number | SKU
558732
AUTOCAR RADIATOR | 2007-2010 ACX MODELS | OE 1003712AS A20000061001
Special Price
$1,532.00
Regular Price
$9,999.00
This is a new copper brass bolt-together 4 row radiator for 2007-2010 Autocar ACX models. Please confirm OEM to ensure proper fit and performance. This downflow radiator features a 4-row serpentine style core that measures 38" x 33-1/4" x 2-5/8".
The 6" x 6" crank box is slightly offset towards the left (driver) side of the core.
| Part Number | SKU | 558732 |
|---|---|
| Make | ACX |
| Material | COPPER / BRASS / STEEL TANK |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | YES |
| Core Height | 38" |
| Core Width | 33-1/4" |
| Inlet | 2-1/4" UPPER LEFT |
| Outlet | 2-1/2" LOWER LEFT |
| Rows | 4 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 2-5/8" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | A2000061001 A2000070001 A2000071001 A2000099001 1003712 1003712AS VG89PTO 800076 800076BT 238732 26169 6511270 |
| Notes | 6" x 6" CRANK BOX IS SLIGHTLY OFFSET TO THE LEFT (DRIVER) SIDE TOWARDS THE BOTTOM OF THE CORE. |

