In stock
Part Number | SKU
559041
AUTOCAR 5 ROW RADIATOR | 1992-2009 WX SANITATION TRUCKS
Special Price
$309.00
Regular Price
$9,999.00
This copper brass bolt-together radiator fits 1992 to 2009 Autocar and Volvo XPEDITOR WS series sanitation trucks. Please confirm OEM number and measurements match your application to ensure proper fit and performance.
It features a 5-row serpentine core that measures 38" x 27-1/2" x 3-1/8".
| Part Number | SKU | 559041 |
|---|---|
| Make | AUTOCAR | VOLVO |
| Material | COPPER / BRASS / STEEL TANK |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | YES |
| Core Height | 37-15/16" |
| Core Width | 27-9/16" |
| Inlet | 2-1/4" UPPER RIGHT |
| Outlet | 2-1/2" LOWER LEFT |
| Rows | 5 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 3-1/8" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | A2000003001 A2000025001 3085013 3085279 8179099 8179102 239041 |
| Notes | 6" x 6" CRANK BOX IS CENTERED ON BOTTOM HEADER. SHIPS TRUCK FREIGHT. |

