In stock
Part Number | SKU
558683
AUTOCAR 4 ROW RADIATOR | XPEDITOR WX SANITATION TRUCKS | OE 3086341 3133849
Special Price
$975.00
Regular Price
$9,999.00
This copper brass bolt-together radiator features a 4-row serpentine core that measures 37-15/16 x 27-9/16" x 2-1/16". Please note the location of the crank box is offset to the left (driver) side of the core, and the top of the crank box is 14" from the header plate of the radiator.
| Part Number | SKU | 558683 |
|---|---|
| Make | AUTOCAR | VOLVO |
| Material | COPPER / BRASS / STEEL TANK |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | YES |
| Core Height | 37-15/16" |
| Core Width | 27-9/16" |
| Inlet | 2 1/4" TOP LEFT, STRAIGHT CONNECTION |
| Outlet | 2-1/2" LOWER LEFT |
| Rows | 4 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 2-1/16" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | A2000007001 A2000012001 A2000027001 1003163 1040200 1040225 3086341 3133849 1003595 800079 8000-79 238683 26166 6511271 |
| Notes | CRANKBOX IS 6" x 6" AND OFFSET TO THE LEFT (DRIVER) SIDE OF THE CORE. THE TOP OF THE CRANKBOX IS 14" FROM THE HEADER PLATE OF THE CORE TO THE TOP OF THE CRANKBOX. |

