In stock
Part Number | SKU
559050A
VOLVO | MACK RADIATOR: 2008-2010 VOLVO VHD, MACK GRANITE MODELS
Special Price
$608.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 559050A |
|---|---|
| Make | VOLVO, MACK |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 26-3/8" |
| Core Width | 34-3/16" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER LEFT AT 4" |
| Outlet | 2-1/2" LOWER RIGHT AT 11" |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | 11-1/2" CENTERS WITH 7/8-14 UNF FITTINGS |
| Depth | 2-1/16" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 559050A 559050OEM N9782100 M5858100 M5857100 2MF559M2 21000188 21000189 85111316 21095127 21095129 85112703 21504540 21504552 85125542 21593034 21593040 N9782 M5857 M5858 S5745 S5751 S5589 Y8075 239181 239182 S5589102 |
| Notes | INCLUDES COOLER. DOES NOT INCLUDE FRAMEWORK. |