In stock
Part Number | SKU
557198A
FORD | STERLING | FREIGHTLINER RADIATOR: 1994-1997 & 2001-NEWER L, LTL900: STERLING SILVER STAR: FRE
Special Price
$701.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 557198A |
|---|---|
| Make | FORD, STERLING |
| Material | PLASTIC / ALUMINUM |
| Type | CROSSFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 37-3/8" |
| Core Width | 33-3/4" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER LEFT |
| Outlet | 2-1/2" LOWER RIGHT |
| Rows | 2 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 2" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 557198A F4HT8009FC F4HT8009FB 1040145 F4HT8009C F4HZ8005H F5HT8009SA VAL1040145 238759 239464 |
| Notes | SEE ALTERNATE PART NUMBER FOR RADIATOR WITH OIL COOLER. |

