In stock
Only 1 left
Part Number | SKU
559159
FREIGHTLINER RADIATOR: 2008 & NEWER CASCADIA (FOR 42 1/8" CORE USE 559004)
Special Price
$929.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 559159 |
|---|---|
| Make | FREIGHTLINER |
| Material | COPPER / BRASS |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | NO |
| Core Height | 41-5/8" |
| Core Width | 37-5/8" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER RIGHT AT 3-15/16" |
| Outlet | 2-1/2" LOWER RIGHT AT 7-7/8" |
| Rows | 3 |
| Oil Cooler | 12" CENTERS |
| Depth | 2-1/4" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 559159A 559159 8000-47 800047 8047 S8047 SRM8047 FLX000263 FR550C 238605 TR8605 SCSI238605 239159 TR9159 SCSI239159 CTAVTM82733 CTAVTM82734 CTVTM82733 CTBTU82733 437243S FRE54 3E0118600004 1A0201190020 |
| Notes | PLEASE VERIFY OEM NUMBER WHEN ORDERING TO GUARANTEE PROPER FITMENT. |

