Low Stock - Call for Availability
Part Number | SKU
558520
INTERNATIONAL | BLUE BIRD RADIATOR: 1996 - 2002 3000, 3800, 4900, 4954 MODELS
Special Price
$511.00
Regular Price
$9,999.00
| Part Number | SKU | 558520 |
|---|---|
| Make | INTERNATIONAL, BLUEBIRD |
| Material | COPPER / BRASS |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | YES |
| Core Height | 31" |
| Core Width | 12-3/4" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER CENTER |
| Outlet | 2-1/2" LOWER RIGHT |
| Rows | 3 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 1-9/16" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 558520 INT57 CR8520 CVTU39743 0741816489 11756 11C8803 1A16489 1A16489G 1A17359 1A17882 1A17882D 1A19007D 1697273C1 1697273C2 1697273C3 1699559C1 2004693C91 20063506A 2006-3506A SPI20063506A SPI2006-3506A SRM2251N 238520 3A48118D2 3000024C91 3503905C91 3503905092 3503905C92 3974 437320 640057 741816489 |
| Notes | COPPER/BRASS RADIATOR. HALF CORE WITH 90 DEGREE OUTLET. |