In stock
Part Number | SKU
552127
INTERNATIONAL | NAVISTAR RADIATOR: 1978 - 1993 1600, 1700, 4600, 4900 SERIES
Special Price
$847.00
Regular Price
$9,999.00
COPPER / BRASS 3 ROW RADIATOR.
| Part Number | SKU | 552127 |
|---|---|
| Make | INTERNATIONAL, NAVISTAR |
| Material | COPPER / BRASS |
| Type | DOWNFLOW |
| Framework | YES |
| Core Height | 31" |
| Core Width | 26" |
| Inlet | 2-1/2" UPPER CENTER |
| Outlet | 2-1/2" LOWER LEFT |
| Rows | 3 |
| Oil Cooler | NO |
| Depth | 2-1/4" |
| Warranty | 2-YEAR UNLIMITED MILEAGE WARRANTY COVERING MANUFACTURER DEFECTS. |
| OEM | Aftermarket Numbers | 552127 232127 T42 SRM33254 1347255 493345C1 493346C1 493347C2 493348C1 493349C3 493350C2 493350 1668900C91 230325 1649774C1 1649774C2 1653744C1 1653744C2 1668900C92 166900C92 |
| Notes | STRAIGHT OUTLET. DOES NOT CLUDE COOLER. |